Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/albeemotorsports.com/includes/menu.inc).

Co najkorzystniej wykorzystywać do chłodnicy? O jakich kwestiach musimy pamiętać? Jakiego typu preparat jest najlepszy?

  • Data dodania: 12 September 2019
Może dla wielu z nas to będzie ciekawostka, lecz najlepszym płynem chłodniczym jest woda. Woda jest bardziej skuteczna od najbardziej profesjonalnych płynów chłodniczych, 10-krotnie w większym stopniu skuteczna od olejów ponadto aż 100-krotnie lepsza od powietrza. To przy tym rozwiązanie bardzo korzystne cenowo. Ma jednakże wadę, jaka eliminuje ją z normalnej eksploatacji. Nie jest nią tworzenie się korozji, choć z tym się może skojarzyć. Jest nią możliwość zamarzania w temperaturach poniżej zera stopniu Celsjusza.
Woda sama w sobie jest dość kontrowersyjnym chłodzącym czynnikiem, więc ciężko określić jednoznacznie dobrą opinię w tym temacie. Producenci dość często polecają wodę destylowaną. Normalna natomiast woda z wodociągów ma zbytnio duże ilości wapnia, one zaś odkładają się na ściankach chłodnic, z kolei woda destylowana wpływa na szybkie korodowanie ścianek.

silnik
Author: JOHN LLOYD
Source: http://www.flickr.com
Najbardziej właściwa woda do chłodnic to uzdatniona woda z inhibitorami, czyli środkami przeciwkorozyjnymi.

Jeśli uznasz, że zawarte w tym artykule informacje są godne uwagi, przeczytaj ponadto szczegóły w linku CF 400 ZETOR 931782. Znajdziesz tam równie wartościowe dane.

To jednak tylko teoria, ponieważ aktualnie nikt nie korzysta z czystej wody, alenajlepiej o tym pamiętać, jak korzystać się z różnorakich koncentratów. Mamy więc obecnie inne standardy, na przykład koncentrat płynu chłodniczego, bardzo trudno sobie wyobrazić chłodnicy bez tego płynu. Takie preparaty są właściwie przygotowane z glikolami etylenowymi oraz propylenowymi. Glikol etylenowy jest tańszy w wyprodukowaniu, natomiast charakteryzuje go nieznacznie wyższa temperatura zapłonu i wrzenia a także niższa lepkość. Jego wartość temperaturowa zamarzania jest bardziej niska.

Podnoszona w tym miejscu tematyka jest według Ciebie godna uwagi? Jeżeli tak, to wejdź do serwisu serwis ogrzewań postojowych, który publikuje podobne zagadnienia.

Do negatywów natomiast należą krystalizacja w niskich temperaturach, niższa zdolność przyjmowania ciepła i wyższa toksyczność. Glikol propylenowy jest droższy, ale nie jest tak bardzo toksyczny, nie krystalizuje się, lecz gęstnieje wraz ze spadkiem temperatury aż do całkowitego braku płynięcia.
W większej ilości sytuacji wykorzystuje się jednakże glikole etylenowe. Bardzo często płyny chłodnicze mają postać kolorowych substancji. Najczęściej spotykane to czerwone, różowe, niebieskie oraz zielone. Kolory pokazują technologię produkcji, ale nie jest to reguła. Nie możemy być zatem pewni danej technologii, jak poznaliśmy jedynie kolor. Ażeby bardziej dokładnie poznać, co to jest trzeba by dowiedzieć się o tej kwestii jeszcze kilku rzeczy.