Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/albeemotorsports.com/includes/menu.inc).

Rola certyfikatów w dopasowaniu działania firm do nowoczesnych standardów działania.

  • Data dodania: 8 January 2021
Każda z firm, jaka będzie miała ambicje rozwijać się i podnosić jakość swojego działania, powinna wdrażać zbiór procedur zarządzaniem wewnątrz swojej organizacji, kontaktów z klientem, współpracy biznesowej oraz wykorzystywania firmowych zasobów. Od dawna na świecie za najważniejsze uznaje się normy ISO, uchwalaniem jakich zajmuje się międzynarodowa organizacja mająca siedzibę w Genewie, zrzeszająca kilkadziesiąt organizacji pochodzących z poszczególnych członkowskich państw.


Certyfikat ISO
Author: Biblioteca de la Universidad de Zaragoza
Source: http://www.flickr.com
Co kilka lat pojawiają się kolejne wytyczne które dotyczą różnych obszarów funkcjonowania przedsiębiorstw, które są odpowiedzią na pojawiające się kolejne potrzeby oraz zagrożenia. I tak, odpowiedzią na zwiększony popyt na energię było skonstruowanie sześć lat temu normy ISO 50001 dotyczącej systemów zarządzających energią. Zaledwie rok później pojawiła się norma ISO 22301 opisująca wszystkie obszary zarządzania ciągłością działań biznesowych. Odpowiedzią na wzrost znaczenia informacji, jako ważnej wartości w handlu i jednocześnie rosnące ryzyko zagrożeń atakami hakerskimi była uzgodniona w 2013 roku norma 27001 która wspomaga zarządzanie informacjami w firmie.

W międzyczasie powstawały i cały czas powstają także inne normy, zadaniem których jest w pierwszej kolejności usystematyzowanie działań w obszarze ustalonych parametrów działania przedsiębiorstw i organizacji.

Zajmujący wpis? Jeżeli tak myślisz, to kliknij tu, w serwisie firma sprzątająca po zgonach, który w tamtym miejscu odnajdziesz, także jest coś ciekawego!

Wśród nich najbardziej popularne są ISO 9001 dotycząca zarządzania jakością w firmie, ISO 14001 odpowiedzialna za zarządzanie produkcją i funkcjonowaniem w zgodzie z naturą. Pierwsza norma ISO 9001 opublikowana została w 1987r, kolejna ISO 14001 została ostatecznie zatwierdzona w 2004r. Współcześnie w większości państw, w tym także w Polsce jest sporo firm które się specjalizują we wdrażaniu poszczególnych norm w firmach, czyli certyfikowaniu ich. Rola firm certyfikujących będzie polegać na przygotowaniu harmonogramu szkoleń i rozpisaniu planu koniecznych zmian funkcjonalnych tak, aby dopasować sposób działania przedsiębiorstwa do założeń wymienionych w konkretnym dokumencie.